פתיחת תיק ברשויות – כל מה שצריך לדעת

כל עצמאי אחראי על תשלום מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס בריאות ולהפריש לפנסיה. כמו כן, לדווח בסוף שנה למס הכנסה על הרווחים שהיו במהלך השנה

שיתוף:

הבהרה חשובה בעקבות שאלה חוזרת: פתיחת תיק ברשויות מצריך הגשת דוח שנתי החל מאותה שנה שפתחתם, גם אם התיק נפתח ב- 31.12 של אותה שנה וגם אם לא היו לכם הכנסות.
במידה וסגרתם את התיק זמן קצר לאחר מכן ולא היית לכם פעילות, אפשר להגיש לאותה שנה בקשה לביטול הגשת הדוח השנתי.

בישראל יש 2 אפשרויות להרוויח כסף: שכיר או עצמאי.
כשכיר- המעביד מוריד מהשכר ברוטו את המס הכנסה ביטוח לאומי, מס בריאות פנסיה ועוד, ומעביר במקומכם את הכסף לרשויות.
אתם מקבלים את השכר אחרי כל ההורדות (שכר נטו), הפירוט מוצג בתלוש השכר ובסוף השנה מקבלים טופס 106 אשר מסכם את התלושים.
כעצמאי- כל עצמאי אחראי על תשלום מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס בריאות ולהפריש לפנסיה. כמו כן, לדווח בסוף שנה למס הכנסה על הרווחים שהיו במהלך השנה (דוח שנתי – נרחיב בהמשך בפרק של מס הכנסה)

כשפותחים תיק חובה לפתוח בכל שלושת הרשויות:
מע”מ (מס ערך מוסף), מס הכנסה וביטוח לאומי.
בפתיחת התיק מקבלים תעודת עוסק פטור / מורשה ממע”מ, אישור ניכוי ספרים ופטור מניכוי מס במקור ולצאת לדרך.

פרק ראשון- מס ערך מוסף (מע”מ)
במע”מ יש 2 סוגי עוסקים, עוסק פטור ומורשה
עוסק פטור – מי שהמחזור העסקי שלו (ההכנסות מהעסק) לא עולות על 120,000 ₪ (נכון לשנת 2024) או לא נמצא ברשימה של מקצועות חופשים שחייבים להיות עוסקים מורשים ללא קשר להכנסות.
כשמקבלים כסף מוציאים קבלה ומדווחים למע”מ פעם בשנה על מחזור העסקאות. (יש לשים לב אם עברתם את סכום התקרה במהלך השנה ולהפוך להיות מורשים)

עוסק מורשה – מי שמחזור העסקי שלו עולה על 120,000 ₪ (נכון לשנת 2024) או שנמצא ברשימה של מקצועות חופשיים בתקנה 13 לפקודת מע”מ כמו:
אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנאי שיניים, יועץ לארגון, יועץ ניהולי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מתורגמן, מנהל חשבונות, רואה חשבון, שמאי, סוכן ביטוח, פיזיותרפיסט, פסיכולוג, וטרינר, בעל מעבדה כימית או רפואית, רופא שיניים, בעל בית ספר לנהיגה, בית ספר, גן ילדים, סוחר / מתווך מקרקעין, סוחר / מתווך רכב, חברה או אגודה שיתופית.
עוסק מורשה צריך להוציא חשבונית מס כשהוא מקבל כסף ולהוסיף 17% מע”מ על המוצר או השירות שהוא מוכר (מע”מ עסקאות), הוא רשאי להתקזז במע”מ של ההוצאות שהוצאו בשביל העסק (מע”מ תשומות) ואת היתרה משלמים למע”מ פעם בחודשיים או חודש תלוי בגודל העסק.

פרק שני – מס הכנסה
דוח שנתי- דו”ח שנתי הוא מסמך המשקף את פעילותו הפיננסית של נישום בשנת המס, על ידי פירוט כלל הניכויים והזיכויים שלו באותה השנה. הדו”ח כולל פירוט של כלל ההכנסות וההוצאות בשנת המס, לרבות רווחים מנכסים, הפקדות לקרנות, מיסים ששולמו וטפסים נוספים על פי הצורך. בדו”ח מחושב הההכנסות כמה מס הייתם צריכים לשלם פחות מה מס שילמתם במהלך השנה.
התשלום למס הכנסה לעצמאים מתבצע פעם בחודשיים/ חודש כמקדמה באחוזים מהמחזור, לפי השערת הרווח השנתי, בסוף שנה בדוח זה מתבצע החישוב והקיזוז אם שילמתם יותר מידי יחזירו לכם כסף, אם שילמתם פחות מס מימה שהייתם צריכים לשלם תצטרכו להשלים את היתרה.
את הדוח השנתי יש להגיש עד ל 31.05 של כל שנה עבור השנה הקודמת.

הצהרת הון – כשפותחים עסק וכל 5-6 שנים תקבלו בדואר דרישה למלא הצהרת הון, בהצהרת הון צריך לכלול כל הנכסים וההתחייבויות שצברתם עד לאותו יום של הדרישה, מס הכנסה עושה השוואות בין 2 הצהרות ההון שהצהרתם מול הרווח שדיווחתם בדוח השנתי בכל אחת מהשנים, זאת אחת הדרכים שלו לבדוק אם העלמתם מס.

פרק שלישי – ביטוח לאומי
כל אזרח בישראל חייב לשלם ביטוח לאומי ומס בריאות הנגזר כאחוזים מהשכר ברוטו לשכירים או מהרווח לפני מס לעצמאים, המינימום הוא בערך 170 ₪ משתנה משנה לשנה.
לשכירים המעביד מוריד מהשכר הברוטו ומעביר לביטוח לאומי.
עצמאי צריך לשלם בשנה הראשונה לפי הצפי הכנסות שהוא צופה ולשלם בהתאם כל חודש, אפשר לעשות הוראת קבע דרך הבנק או דרך הכרטיס אשראי.
לעצמאי בסוף שנה לא צריך להגיש דוח לביטוח לאומי הם לוקחים את הנתונים ממס הכנסה, אם שילמתם יותר מימה שהייתם צריכים לשלם יחזירו לכם את ההפרש אם שילמתם פחות תצטרכו להשלים.
מי ששכיר ועצמאי במקביל והרווח מהעסק לא עולה על כ 4,000 ₪ יכול לא לשלם ביטוח לאומי מהעסק, אבל אם קורה לכם משהו בעסק חס וחלילה אתם לא תוכלו לטבוע פיצויים מביטוח לאומי.
הסכום צפי שרשמתם כרווח הלפיו יחשבו לכם דמי לידה, מילואים, ודמי פגיעה.

לסיכום, פתיחת תיק ברשויות צריכה להיות לפי כל הרשום מעלה ויש לעקוב אחרי כל הוראות הרשויות.
אנחנו כאן בשבילכם לפתיחת תיק וליווי מול הרשויות באופן קל ופשוט.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

עגלת קניות
Start typing to see products you are looking for.

לאן אתם צריכים להגיע?

להצטרפות ל-MyCount

מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

פתיחת תיק עוסק ברשויות אונליין בקלות ובמהירות!

מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

התחלת צ'אט
1
צריכים עזרה?
היי, ברוכים הבאים ל-MyCount,
איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן